Higiena osobista to szereg czynności, które pozwalają nam przede wszystkim utrzymać dobry stan zdrowia, chronią przed chorobami i urazami.

A wszystko to przez…drobnoustroje!
Czym są? To malutkie żyjątka, których nie zobaczymy „gołym okiem”. Jedynie w dużym powiększeniu przy pomocy sprytnego urządzenia zwanego mikroskopem. A jeśli dostaną się do naszego organizmu możemy zachorować. Oczywiście nie wszystkie są złe! Niektóre są wykorzystywane w produkcji żywności (np. jogurtów i serów). Drobnoustroje dzielą się na wirusy (wirusy wywołują m.in. grypę, przeziębienie, ospę wietrzną) i bakterie (powodują niestrawność i i różne infekcje).

Gdzie one żyją?
WSZĘDZIE! Na rękach, na klozecie, na ulicy, na ubraniach, na zwierzętach, krzaczkach i starym keczupie. Mnóstwo jest ich także w kuchni, w zlewie!

Dlatego:

Szkodliwe drobnoustroje roznoszą w najbardziej niespodziewany sposób, np.:

Dlatego tak ważna jest nasza higiena osobista!

Jak powstrzymać zarazki?

  1. dbajmy o czystość,
  2. myjmy ręce wodą i mydłem (po skorzystaniu z toalety, przed przygotowaniem posiłku i jedzeniem, po kichnięciu/kaszlnięciu, po dotknięciu zwierząt lub sprzątaniu po nich),
  3. zażywajmy właściwie lekarstwa i słuchaj zaleceń lekarzy,
  4. odpowiednio przechowujmy produkty żywnościowe.

Higiena jamy ustnej
Po każdym posiłku na zębach i przestrzeniach międzyzębowych pozostają resztki jedzenia, które umożliwiają rozwój bakterii, które powodują próchnicę (bardzo nieprzyjemną chorobę zębów).
 Wg najnowszych zaleceń należy myć zęby dwa razy dziennie.
Aby cieszyć się zdrowym uśmiechem należy również zadbać o różnorodną dietę.
Warto również korzystać z przeglądów stomatologicznych, dwa razy do roku. Można z nich skorzystać bezpłatnie w gabinetach, które mają podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Co się stanie jeśli przestajemy dbać o higienę osobistą?
Wówczas swoją pracę rozpoczynają drobnoustroje… i możemy nabawić się różnych nieprzyjemnych chorób, np. wszawicy, świerzbu, grzybicy, zakażeń skóry, żółtaczki typu A, salmonellozy i innych chorób układu pokarmowego, infekcji pasożytniczych.

Zatem – dbajmy o siebie, dbajmy o higienę!

źródła:
https://www.sklep.fpnnysa.com.pl/pl/p/Higiena-osobista-i-higiena-otoczenia-plansze/3576
http://www.zs3.legionowo.pl/pliki/aktualnosci/Higiena%20osobista%20to%20podstawa!.pdf
https://pediatranazdrowie.pl/nieprawidlowe-obcinanie-paznokci/
https://ptsd.net.pl/wp-content/uploads/2017/05/Zalecenia_w_zakresie_higieny_jamy_ustnej_dla_dzieci_i_mlodziezy_w_kolejnych_grupach_wiekowych.pdf

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.