fundacja-pociechom-logo-kolor

+48 537 24 26 28
+48 530 90 80 90
+48 22 870 28 28

wydarzenia@pociechom.org.pl

Wybrzeże Puckie 2, Warszawa

HIPOTERAPIA

Hipoterapia to forma terapii, w której dzięki elementom jazdy konnej przywraca się pacjentowi sprawność fizyczną i psychiczną.

Ruch konia oddziałuje na ciało jadącego angażując różne grupy mięśni co wspomaga rozwój motoryczny, ćwiczy równowagę i koordynację. Już samo przebywanie w naturze, w obecności dużego, spokojnego zwierzęcia dostarcza stymulacji sensorycznej i działa kojąco na psychikę. Poza samą jazdą konną hipoterapia może obejmować również czynności związane z opieką nad koniem takie jak czesanie, karmienie czy prowadzenie konia na lonży. 

Liczne zalety hipoterapii sprawiają, że czerpać z niej może praktycznie każdy. Szczególnie często zaleca jest osobom:

  • z niepełnosprawnościami ruchowymi
  • z problemami psychicznymi
  • ze schorzeniami neurologicznymi
  • z zaburzeniami sensorycznymi
  • dzieciom i młodzieży mającej trudności w nauce
  • oraz dzieciom z zaburzeniami rozwojowymi
 

Osoby z porażeniem mózgowym, pourazowymi uszkodzeniami rdzenia kręgowego czy innymi niepełnosprawnościami ruchowymi dzięki hipoterapii mogą poprawić funkcje motoryczne i wzmocnić utrzymywanie uwagi. Większość dzieci z niepełnosprawnością, korzystających z hipoterapii, już po kilku tygodniach osiąga postępy w zakresie chodu, równowagi, koordynacji i orientacji w przestrzeni.

Dzieci ze spektrum autyzmu, zespołem Aspergera, ADHD czy innymi zaburzeniami rozwojowymi  mogą korzystać z hipoterapii w celu poprawy umiejętności społecznych, komunikacyjnych i motorycznych. Hipoterapia wpływa korzystnie na osoby w pod-, lub nadwrażliwością sensoryczną pomagając w regulacji reakcji na bodźce. 

Zajęcia hipoterapii mają pozytywny wpływ na osoby będące w kryzysie psychicznym. Często jest zalecana osobom jako uzupełnienie tradycyjnej psychoterapii ponieważ kontakt ze zwierzętami wpływa na układ nerwowy stymulując produkcję neuroprzekaźników związanych z poprawą nastroju takich jak serotonina czy dopamina. Doświadczanie hipoterapii pomaga osobom w kryzysie w walce z apatią (stanem obojętności i utraty zainteresowania codziennym życiem) oraz anhedonią (obniżoną zdolnością odczuwania przyjemności i radości).

Nie każda forma jazdy konnej to hipoterapia. Zajęcia muszą być prowadzone przez doświadczonego specjalistę. Fundacja Pociechom posiada wysoko wykwalifikowaną kadrę oraz konie specjalnie przystosowane do hipoterapii. Dzięki temu zapewniamy zajęcia na najwyższym poziomie. Od 20 lat Fundacja współpracuje z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i każdego roku przeprowadzamy ok. 5 000 zajęć hipoterapeutycznych.

Fundacja Pociechom przestrzega Kanonów Polskiej Hipoterapii, które zostały opracowane przez zespół specjalistów i zatwierdzone przez Walne Zgromadzenie Polskiego Towarzystwa Hipoterapeutycznego w 2002 roku.

Zajęcia 30 min. 100 zł
Pakiet 10 zajęć – ważny 3 miesiące 900 zł

Chcesz zapisać dziecko na zajęcia, a może masz jakieś pytanie? 

Zadzwoń do nas: +48 537 24 26 28 lub 22 870 28 28, albo napisz na adres: biuro@pociechom.org!

Skip to content